Özgeçmiş ve Eğitim

1970 Rize-İkizdere doğumluyum. İlk ve orta öğretimini İstanbul Üsküdar’da tamamladıktan sonra ve 1987 yılında girdiğim Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldum.

1992-1996 yılları arasında çeşitli orta öğretim kurumlarında öğretmenlik ve psikolojik danışmanlık yaptıktan sonra 1996 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri bölümüne araştırma görevlisi olarak girdim. 1998 yılında yüksek lisansı, 2001 yılında ise doktorayı tamamladım. 2005 yılı sonunda ise Eğitim Psikolojisi alanında doçent ünvanı kazandım. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalında 2006- 2011 yılları arası doçent ünvani ile çalıştıktan sonra 2011 yılından itibaren profesör ünvanı ile öğretim üyesi olarak çalışmaktayım.

Özel çalışma alanım ise psikolojik perspektiften ahlak/moral gelişimi ve eğitimi ile Manevi yönelimli psikoterapi ve psikolojik danışmanlıktır. Başta SSCI, ERIC olmak üzere çok sayıda prestijli indekste yer alan Educational Sciences: Theory & Practice (www.estp.com.tr) dergisinin baş editörlüğü ile psikolojik süreçler bağlamında maneviyat ve maneviyat ile ilgili bütün konular üzerinde yapılan bilimsel araştırma ve çalışmaları yayımlayan hakemli, uluslararası bilimsel bir dergi olan  Spiritual Psychology and Counseling (SPC) [http://spiritualpc.net] editörlüğü görevlerini sürdürmekteyim.

Türkiye’de tüm bilim alanlarında geliştirilmiş ya da Türkçe’ye uyarlanmış ölçme araçlarını sistematik ve taranabilir bir şekilde bir araya getirmeyi amaçlamayan TOAD (Türkiye Ölçme Araçları Dizini) [toad.halileksi.net] veritabanı ile araştırmacılara hizmet etmeyi amaçlamaktayız.
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim dalında yrd. doç. dr. olarak çalışan BÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü (1998) mezunu Füsun Öztürk-Ekşi ile evliyim ve M. Cem  ve Z. Serra’nın babasıyım.

LİSANS Boğaziçi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü 1987-1992

YÜKSEK LİSANS Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü 1995-1998

DOKTORA Uludağ Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü 1998-2001

DOÇENTLİK Eğitim Psikolojisi (UAK) 2005

PROFESÖRLÜK Marmara Üniversitesi 2011